יום בהיסטוריה

מצגות וטקסטים המציינים אירועים בהיסטוריה הקשורים במלחמת העולם השנייה ובשואה. 

טרנספורט 222: סיפור מסעם של יהודים מברגן-בלזן לפלשתינה בקיץ 1944, במסגרת עסקת חילופי אסירים.

סיפורה של ננסי וייק, עיתונאית אוסטרלית שהזעזוע אותו חוותה מול האנטישמיות הגרמנית הגואה הביא אותה לסכן את חייה במאבק נגד הכיבוש הנאצי בצרפת. פעילותה כלוחמת רזיסטנס וכמרגלת בשירות הביון הבריטי הפכה אותה לידועה לשמצה בקרב הגסטפו, שכינו אותה "העכברה הלבנה".

צפו במצגת שלנו על ליל הבדולח, כולל קטעי עיתונות מהאוסף שלנו, לציון 85 שנה לפוגרום נובמבר.

ב- 10 למאי 2023 ,מציינים 90 שנה לשריפת הספרים בברלין. ספריית וינר לחקר התקופה הנאצית והשואה מקדישה תערוכה זו לחלק מהספרים שנכנסו ל"רשימה השחורה" ונשרפו באותו לילה בברלין, כי שיקפו רעיונות שלא תאמו את האידיאולוגיה הנאצית.

טקסט לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ולרגל 80 שנה למרד גטו וורשה. הטקסט מאיר אור על פעילי המחתרת שלקחו חלק במרד היהודי הגדול ביותר בתקופת הרדיפה הנאצית.

טקסט על הברונית ברתה פליסי סופי פון זוטנר, אחת מהנשים הראשונות שלחמו כנגד אנטישמיות בשנות העשרים של המאה הקודמת. ברתה הפכה מסופרת אריסטוקרטית ללא אמצעים לפעילה למען השלום, ולמנהיגה פמיניסטית בעולם גברי כשווה בין שווים. 

טקסט המבוסס על פריטים ארכיונים של ספריית וינר; תעודות בגרות של שתי נערות ששהו בגטו לודז'  בשנת 1941. הטקסט שופך אור על מערכות החינוך שפעלו בגטו ועל העבודה הקשה של אנשי החינוך שפעלו בניסיון לספק חיים נורמטיבים לילדי הקהילה היהודית בזמן הרדיפה הנאצית. 

טקסט המבוסס על סיפור ה Kindertransport (מגרמנית: "משלוח ילדים"). מאמץ הצלה שפעל בין 1938 ל-1940 והצליח לחלץ אלפי ילדים יהודים, מגרמניה הנאצית ומשטחי הכיבוש הגרמני, למקום מבטחים בבריטניה.

טקסט המבוסס על מסמך של ד"ר לודוויג הרשפילד אשר היה מיקרוביולוג וסרולוג יהודי פולני שניסה לעצור את התפתחות מגפת הטיפוס בגטו ורשה.

לרגל יום האישה אנו מבקשים לחלוק כבוד לנשים שהשפיעו על מהלך ההיסטוריה.  בהזדמנות זו חשוב לציין גם את הנשים אשר הקדישו את חייהן ופועלן לשימור לקחי העבר והנחלתם למען העתיד.

טקסט המבוסס על עדותה של אלמונית על הפלישה להולנד ושואת יהודיה 

טקסט המבוסס על עדותה של הגברת גרטרוד דק על הפלישה להונגריה ושואת יהודיה. 

דו"ח ורבה- ולצר המתאר שני יהודים סלובקים צעירים שנמלטו ממחנה ההשמדה אושוויץ- בירקנאו ב-7 לאפריל 1944.

לרגל 75 שנה למרד גטו וורשה, אנו מביאים בפניכם מצגת המפרטת את האירועים המרכזיים שהובילו למרד בגטו וורשה ולתוצאות המרד. 

לרגל 75 שנה לגירוש יהדות סלוניקי, אנו מביאים בפניכם מצגת המפרטת את האירועים המרכזיים שהתרחשו במהלך שואת יהדות סלונקי 

לציון 70 שנה להתקוממות, אנו מפרסמים עדות המספרת על הכנות שנעשו בקרב אנשי הזונדרקומאנדו באוגוסט 1944 לקראת ההתקוממות.

לציון יום שחרור אושוויץ, המהווה גם את יום השואה הבינלאומי, אנו מביאים בפניכם שתי עדויות מהחודשים האחרונים באושוויץ ומשחרור המחנה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>