שמיים, נפש ודרך: דיבוק ולוחמה מאגית באָמָנות הקליגרפיה הסינית

תערוכת עבודות של האמנים הסינים גְ'יַאוֹ גְ'יֶין ופֶּנְג סְיַאוֹ-סְיֶין | אוצר: פרופ' מאיר שחר

 
10 במאי 2015, 9:00 
מבואת הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי 
ללא תשלום
שמיים, נפש ודרך: דיבוק ולוחמה מאגית באָמָנות הקליגרפיה הסינית
 

אירוע פתיחת התערוכה יתקיים ביום ב, 11.5.2015 בשעה 17:00
​​

דברי פתיחה: פרופ' גליה פת-שמיר, ראש החוג ללימודי מזרח אסיה, אוניברסיטת תל אביב

                    גב' נעמה שפטלוביץ', מנהלת הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב

תצוגה של כתיבה קאליגרפית סינית

 

גְ'יַאוֹ גְ'יֶין (Jiao Jian) ופֶּנְג סְיַאוֹ-סְיֶין (Peng Xiaoxian) הם שניים מאמני הקליגרפיה הצעירים הבולטים בסין העכשווית. השניים הם בוגרי האקדמיה היוקרתית ביותר לאמנות בסין, הלא היא האקדמיה המרכזית לאמנות בבייג'ינג (Central Academy of Fine Arts, Beijing), ויצירותיהם מוצגות במוזיאונים וגלריות פרטיות מובילות בכל רחבי סין.

התערוכה שלפנינו שואבת את השראתה מטכניקות של דיבוק (שמאניזם) ולוחמה מאגית המתוארות בכתבים הקדומים של הדת הדאואיסטית.  כהן הדת הדאואיסטי מזמן את האלים לגופו שלו, או לגופם של מדיומים בטראנס. הוא אף יכול לגייס צבאות שלמים של רוחות ואלים אשר יילחמו למענו.  צבאות בלתי-נראים אלה מסודרים במערכי מלחמה מורכבים, אשר לפיתוחם היה קשר ישיר עם התפתחות המדע והמתמטיקה בסין הקדומה.  המסתורין של מערכי הלחימה המאגיים של הדת הדאואיסטית באים לכלל ביטוי וויזואלי מרשים ביותר ביצירות המרתקות של האמנים הצעירים גְ'יַאוֹ גְ'יֶין ופֶּנְג סְיַאוֹ-סְיֶין. הטקסטים הכתובים המופיעים ביצירות אלה יונקים מיצירות המופת הדאואיסטיות, בעוד שאמנות הציור בה הן הועלו על הבד והנייר הן בבחינת שילוב מרתק של אמנות סינית מסורתית עם השפעות של הציור המודרני המערבי. 

 

התערוכה שמיים, נפש ודרך: דיבוק ולוחמה מאגית באָמָנות הקליגרפיה הסינית היא בבחינת אשנב למיסטיקה הסינית הקדומה לא פחות מאשר לאמנות הסינית העכשווית.  התערוכה ממחישה את החיוניות העצומה של היצירה האמנותית בסין העכשווית כמו גם את החוב העצום של אמנות חדשנית זו למסורת הסינית הקלאסית.  

 

​התערוכה תוצג  בספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, בשיתוף עם תוכנית אסיה במונחיה היא של החוג ללימודי מזרח אסיה, אוניברסיטת תל אביב, ​ובסיוע הקרן למדעי הרוח - יד הנדיב.


 

התערוכה תוצג בין התאריכים  10.5.2105 - 11.6.2015

ניתן לבקר בתערוכה 
בימים א - ה בין השעות 9:00 - 20:00
ביום  ו 9:00 - 12:30

 

   הצטרפו אלינו בפייסבוק

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive