קול קורא - כנס - נובמבר 2013

 

 

היסטוריות אוטונומיות וחקר השואה

קול קורא

אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בר אילן

4-5 נובמבר, 2013

היסטוריות אוטונומיות וחקר השואה

 

 

מארגנים:

ספרית וינר (הספריה המרכזית ע"ש סוראסקי), אוניברסיטת תל אביב

מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו, אוניברסיטת תל אביב

מכון מינרבה להיסטוריה גרמנית, אוניברסיטת תל אביב

מרכז ארנולד וליאונה פינקלר לחקר השואה, אוניברסיטת בר אילן

קרן פרידריך-אברט, ישראל

 

 

במהלך ששת העשורים האחרונים התפתח חקר השואה לשני כיוונים מובחנים: חקר מבצעי הפתרון הסופי מצד אחד, וחקר מאפייני הקיום והתגובה  של הקורבנות מן הצד השני.

 

ההיסטוריוגרפיה של המשטר הנאצי, ובמיוחד של זו של "מנגנון ההשמדה", אם נשתמש במונח שטבע ראול הילברג, עוררה  מאז סוף מלחמת העולם השנייה שורה של דיונים וחילוקי דעות עמוקים בכל הנוגע למאפייניה ולייחודיותה של התקופה הנאצית. חילוקי דעות אלה החלו בחיפוש אחר מודלים קונספטואליים, כהסבר כולל לגבי המשטר הנאצי, כגון ""טוטליטריזם", דרך "מחלוקת ההיסטוריונים" (Historikerstreit), ועד דיונים עכשוויים הנוגעים בנושאים כגון ההשפעה של שיקולים כלכליים ודמוגרפיים לעומת אובססיות אידיאולוגיות, העיסוק בפושעים כ"אנשים רגילים" או "תליינים מרצון", וחקירת הוורמאכט ופשעיו במזרח.

 

הפן היהודי בכתיבת ההיסטוריה של השואה, לעומת זאת, התפתח כשדה מחקר אוטונומי. אסכולה זו, אשר תופשת את הנציונל-סוציאליזם וזוועותיו דרך משקפי הטרגדיה היהודית, התמקדה אך ורק ברדיפת היהודים משנת 1933, ובאופן ספציפי יותר בגורלן הטראגי של הקהילות היהודיות, כשאחד מתחומי המחקר המרכזיים הוא החיים היהודיים, במיוחד בגטאות. תחום זה עסק בהיבטים שונים של התגובה היהודית למדיניות ההרס הנאצית, כגון תפקידה של ההנהגה היהודית, שלטונם העצמי, כביכול, של היהודים, והשאלה המטרידה העוסקת בשיתוף פעולה לעומת התנגדות. בניגוד להיסטוריוגרפיה העוסקת במבצעי הפתרון הסופי, אשר מתבססת על מסמכים, ההיסטוריוגרפיה העוסקת בקורבנות משלבת את עדויות הניצולים כמקור מידע מרכזי.

     

      

מארגן הכנס:

ד"ר רוני שטאובר (המנהל האקדמי של ספרית וינר)

 

ועדת התכנית:

פרופ' דינה פורת (אוניברסיטת ת"א), פרופ' דן מיכמן (אוניברסיטת ב"א), פרופ' גלילי שחר (אוניברסיטת ת"א), ד"ר רוני שטאובר (אוניברסיטת ת"א), גב' אניטה חביב (קרן פרידריך-אברט, ישראל)

 

מתאמת אדמיניסטרטיבית של הכנס : גב' טלי אופטובסקי (אוניברסיטת ת"א)

 

תוכנית הכנס

סיכומי הרצאות מהכנס

     

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>