מדדי אלטמטריקה (Alternative Metrics)

מדדי אלטמטריקה (Alternative Metrics) 

בשנים האחרונות עולות גישות חדשות, ונוצרים מדדים חילופיים או משלימים למדדי הציטוטים המסורתיים. מדדי האלטמטריקס (Alternative Metrics) השונים בוחנים השפעה דרך פעילות מקוונת באינטרנט, שיתופים ואזכורים ברשתות חברתיות.


​האלטמטריקה מספקת נתונים מידיים יותר ממדדי הציטוטים המסורתיים ולעתים אף יכולה לנבא פופולאריות עתידית, להצביע על מאמרים מובילים ולסמן מגמות במחקר. ניתן לבחון השפעה של פרסומים בתחומים שונים, ביניהם גם מדעי הרוח ואומנויות. מדדים אלו יכולים לסייע לנו להבין את ההשפעה המקוונת של המחקר בסמוך לפרסומו, אך עם זאת יש להתייחס אליהם בזהירות. גורמים אינטרסנטיים יכולים לייצר ניפוח מלאכותי לנתונים וכן יש לזכור שהמדדים הם חדשים יחסית ועדיין לא נצברו נתונים מחקריים אודות איכותם ואמינותם. 

 

כלי אלטמטריקה לדוגמא:

  • Altmetric.com מבית Taylor & Francis מאפשר לבחון השפעה ברשת של כל משאב בעל מזהה דיגיטלי חד ערכי (DOI). השפעת המאמרים נבחנת דרך אזכורים במסמכי מדיניות, ערוצי תקשורת, תוכנות ביבליוגרפיות, ויקיפדיה, סילבוסים, פטנטים, בלוגים, ציטוטים, המלצות, מדיה חברתית (Facebook, Twitter, LinkedIn Google+, Pinterest), ומולטימדיה (YouTube , Reddit). הגרסה המלאה דורשת מנוי, אך גרסה חינמית הנקראת Altmetric Bookmarklet מאפשרת לחוקרים לראות מידע על הפרסומים שלהם (רק כאשר מדובר במאמרים שקיבלו אזכור אחד לפחות). בנוסף, מדדי אלטמטריק מוטמעים במאגרים שונים, למשל – במאגרי כתבי העת של Taylor & Francis.

    עוד מבית Altmetric - Altmetric Top 100 – רשימת 100 הפרסומים המדוברים ביותר באותה שנה. אפשר לפלח פרסומים מובילים מתוך ה- 100 בחלוקה לנושאים, ביניהם גם מדעי הרוח ואומנויות.
  • Plum Analytics   (PlumX) – מודד השפעה של מחקר מדעי בחמש קטגוריות עיקריות: ציטוטים ממאגרי מידע, פטנטים, מחקרים קליניים ומחקרי מדיניות; שימוש – הקלקות, הורדות, צפיות, מצאי בספריות, תכני וידיאו; סימניות – ספריות מועדפים אישיות, יצוא לתוכנות ביבליוגרפיות; אזכורים – בלוגים, תגובות, ביקורות, חדשות, ויקיפדיה; מדיה חברתית – שיתופים, לייקים, תגובות, ציוצים. הכלי שייך לקבוצת  Elsevier והמדדים משולבים במאגרי החברה כולל Mendeley ו- Scopus.
    סרטון הסבר על PlumX
  • Mendely – גם התוכנה לעריכה ביבליוגרפית מספקת גישה למדדי אלטמטריקס. לחיצה על אחד המאמרים השמורים בחשבון הפרטי תוביל אותנו לנתוני האלטמטריקה מתוך מאגר Scupos ותאפשר לראות את היקף השימוש במאמר בתוך Mendeley

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>