בניין הספרייה - היסטוריה ואדריכלות

בניין הספרייה ניצב בכיכר המרכזית של קמפוס האוניברסיטה
בניין הספרייה ניצב בכיכר המרכזית של קמפוס האוניברסיטה

בניין הספרייה תוכנן ע"י האדריכלים שולמית ומיכאל נדלר, יחד עם שותפם שמואל ביקסון  בשנת 1958 ונחנך בשנת 1968.  על תכנון הבניין זכו השלושה בפרס רוקח. 

ספריית סוראסקי תוכננה בראשיתה כמבנה אחד, ובשנת 1984 נוסף לה מבנה המתאפיין בקווים דומים, הבניין ע"ש גרוס. 

הבניין הגושני הבנוי בטון חשוף, לו נוכחות דרמטית בקמפוס האוניברסיטה, הפך לאחד מסמליה של האדריכלות הברוטליסטית העושה שימוש בחומרי בנייה זמינים  ופשוטים הנותרים חשופים.

עם זאת, האלגנטיות והזרימה של הבניין ביטאו עידון וגישה מקורית למוסכמות של הברוטליזם.

״הפשטות של המונולית האדריכלי אינה מכוונת להפשטה, ואף אינה שותפה לשאיפה המינימליסטית לאובייקטיביות חסרת רפרנט. במקום זאת היא חותרת לשיפור כושר הביטוי של תצורות אדריכליות שכיחות, באמצעות דחיסת הרמיזות הפיגורטיביות שלהן לתוך מחווה רהוטה אחת״. 

(מתוך: רודולפו מצ'אדו ורודולף אל-חורי  (מאנגלית: דפנה רז), אדריכלות מונוליתית, סטודיו כתב-עת לאמנות, גיליון 68, ינואר 1996, עמודים 54-63)

הבניין ששטחו כ-12,600 מ"ר, ניצב בכיכר המרכזית של קמפוס האוניברסיטה, תוכנן כמיכל אטום כלפי חוץ, המארגן את אולמות הקריאה סביב גן פנימי אינטימי. ​

 

 

 

מודל הספריה ותכניות מתוך "הנדסה ואדריכלות", גיליון 6, 1965
מודל הספריה והתכניות מתוך "הנדסה ואדריכלות", גיליון 6, 1965


המחשבה לבנות ספרייה כמבנה מרכזי מופנם, מושתתת על עיקרון המעוגן בצורת הבניה המסורתית במזרח התיכון. דרך זו מאפשרת ליצור מבנה שאינו נתון להשפעות האקלימיות הקשות של האור ומזג האוויר בארץ.  

גישה זו יצרה אוירה של ריכוז ורוגע בחללי הספרייה יחד עם מרכזיות פונקציונאלית בדרכי הקשר והשרות. 

גרעין שרות ורטיקאלי מקשר את שטחי העבודה והאספקה ישירות עם אולמות הקריאה בקומות השונות. עיקרון תכנוני זה הביא לעיצוב הבניין כמסה עשויה בטון מסותת, המרחפת על קומת קרקע בנויה אבן. 

קומת הקרקע היא חלק ממערך הטרסות המארגן את שיפועי הקרקע בשטח, ומהוה המשך לפיתוח הנוף בקמפוס האוניברסיטה.  חנוכת הספרייה המרכזית הייתה נקודת ציון חשובה בהתבססותו של הקמפוס החדש ברמת אביב: אז הוענק לו המוקד האקדמי המובהק מכל. חזותו המונומנטלית של הבניין שיקפה את ייעודו המרכזי בקמפוס האוניברסיטאי, והדגישה את מעמדו כלב הפועם של מהלך החיים האקדמי..מודל הספריה והתכניות מתוך "הנדסה ואדריכלות", גיליון 6, 1965

 

מודל הספריה והתכניות מתוך "הנדסה ואדריכלות", גיליון 6, 1965

הבניין מארגן את הפונקציות המגוונות בחלקי הבית השונים במערך של רצף חללי מתמשך. הוא מתחיל בכניסה הנמוכה המכילה פינות ישיבה ושיחה,  וכניסות אל אזורי השרות והעבודה. אזור זה נפתח אל חלל מרכזי בעל גובה כפול המפנה את המבקר אל אזורי הבית השונים, ומספק לו התמצאות בתנועה אל מחלקת היעץ וההדרכה, הספרייה הלימודית וקומות הקריאה. 

מאולם הכניסה מתפתחת התנועה אל אולמות הקריאה בעלי הזיקה הישירה אל הגן הפנימי - ממנו נשקף המבט שוב החוצה אל קמפוס האוניברסיטה. 

 

שיבת ציון - ציור קיר 

כל שטחו של הקיר המערבי של מבואת הספרייה מעוטר בציור קיר יפה, שצייר הצייר והפסל  אברהם אופק  בשנת 1976, ושנושאו "שיבת ציון".

היצירה משלבת מוטיבים של עלייה לארץ ועבודה חקלאית ומספרת את סיפורם של העולים בהגיעם לארץ, כפי שראה אותו אברהם אופק  שציורי הקיר שלו מעטרים מבני ציבור בארץ.

 

קיר הספרייה מפוצל מבחינה ויזואלית, כולל עמוד עבה וקומת גלריה וניתן לראות את היצירה מכמה מקומות וכמה נקודות מבט. היצירה עצמה מחולקת לאזורים המוקדשים כל אחד לחלק אחד של הנושא. בחלקו העליון של הקיר מופיעה סצנה כפרית שלווה בעלת מוטיבים ייחודיים, זוגות העוסקים בלולאות צבעונית, תלמי אדמה ושבילים ההופכים לגלי ים. בחלקו האמצעי ניתן לראות ספינת עולים המגיעה באלכסון עד לקצה האולם, כאשר הדמויות הצבעונית המאכלסות את הסירה מתכתבות עם מניפת הצבעים המופיעה בסצנה הכפרית, ירוק , חום, סגול, כחול וצהוב-חרדל. בחלקו השמאלי של הקיר ציור של פרחים צבעוניים על רקע אפור. היצירה מעניקה תחושה של מרבד מרשים וצבעוני.


אברהם אופק הוא אחד מחשובי האמנים שפעלו בארץ בין שנות שישים לסוף שנות השמונים. אופק יצר במגוון רחב  של חומרים וטכניקות ביניהם – רישומים, ציור שמן, ציורי קיר פיסול ועוד. בנוסף לספרייה המרכזית על שם סוראסקי באוניברסיטת תל אביב ציורי הקיר של אברהם אופק נמצאים גם בבית העם בכפר אוריה, בית הדואר המרכזי בירושלים, בתי הספר אגרון ותל"י בירושלים ובאוניברסיטת חיפה.

 

מתוך: מקיר לקיר / אברהם אופק ; [התערוכה: רותי אופק - אוצרת ; הקטלוג: רותי אופק - עריכה]‏

פרסומים נוספים על אברהם אופק ועבודותיו (מתוך דעת"א) >>

 

 

קטעים מתמונת הקיר

 

קטעים מציור הקיר של אברהם אופק

     

  ​


 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>