אוסף פייטלוביץ'

בנושא אתיופיה ויהודי אתיופיה

יעקב פייטלוביץ
ד"ר פייטלוביץ באחד ממסעותיו לאתיופיה. 1924.
כרטיס ביקור

חדר 410 בקומה ב' בבנין ע"ש סוראסקי
יש לתאם מראש עם מוניקה רשיש

​​​ 03-6408747 ​


 cmonika@tauex.tau.ac.il

  Faitlovitch@tauex.tau.ac.il

בשנת 1974 קבלה אוניברסיטת תל-אביב מעירית תל-אביב את אוספו המדעי של ד"ר יעקב פייטלוביץ', מזרחן וחוקר, ששהה בקרב יהודי אתיופיה, חקר את תולדותיהם ותרבותם, ופעל רבות למענם ולמען חיזוק קשריהם עם העם היהודי ומדינת ישראל. 
האוסף כולל:

 • מאות ספרים בנושא קרן אפריקה ואתיופיה
  הספרים משולבים באוסף הכללי של הספריה והגישה אליהם חופשית, פרט לספרים בשפות אתיופיות שמרוכזים בנפרד בקומה ב', וכדי לעיין בהם יש לתאם מראש עם הספרנית, ופרט לספרים הנדירים בשפות אתיופיות שבאוסף הספרים הנדירים.
 • כ-40 כתבי יד בשפות אתיופיות
  כתבי היד נמצאים באוסף הספרים הנדירים .
  לסדרי העיון בספרים ובכתבי היד שבאוסף הספרים הנדירים ראה: אוסף הרברט כהן לספרים נדירים​
 • ארכיון הסטורי בנושא יהדות אתיופיה

הארכיון ההיסטורי כולל:

 • כתבי עת, תדפיסים ועיתונים - מאות כתבי עת, תדפיסים ועיתונים מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, מאות קטעי עיתונות.
 • ​תצלומים - מאות נגטיבים, פלטות צילום ותצלומים שצילם ד"ר פייטלוביץ.
 • שפות – אלפי מסמכים בשפות שונות: אנגלית, צרפתית, איטלקית, גרמנית ואמהרית, הקשורים למחקרו המדעי של ד"ר פייטלוביץ' ולמפעלו למען יהודי אתיופיה. אוצר מילים, דקדוק, שירה, פתגמים – כל אלה בשפות אתיופיות שונות, כמו: אמהרית, געז, תגרית, אגאו, קאיליניה, קוארנית.
 • היסטוריה וסיפורים – כרוניקה של מלכי אתיופיה, מסע חבש, כרוניקה חבשית: מלכת שבא וקטעים אחרים, מאמרים על "נדחי ישראל" ברחבי העולם ועוד.
 • מסמכים שונים וספרי דת - לוח שנה עברי – כללי – אתיופי (תרפ"ט-תרצ"ד), יומנו ומכתביו של שלמה  יצחק "הפלשי", תלמידו של ד"ר פייטלוביץ', תנ"ך בגעז ובאמהרית,תרגום עברי של כרוניקה חבשית, דקדוק אתיופי, מות אהרון, מכתבים, מאמרים, הרצאות ופעילויות שונות, מאמרים על יהודי אתיופיה, ד"ר פייטלוביץ ובית המלוכה האתיופי, פעילות המיסיון בקרב יהודי אתיופיה, הרבנות הראשית בנושא יהודי אתיופיה, שאלת הגירת היהודים, הברית החדשה והישנה מאת תאמרת עמנואל בגעז ובאמהרית, תרגום מעברית לאמהרית של הספר "תשובות לשאלות הנוצרים בקשר לישו" בידי תאמרת עמנואל, 3 מגילות: תפילות יהודי אתיופיה, תפילות הנוצרים, מגילת אסתר. תעודות ואישורים – האגודה למען נדחי ישראל – ברית הנאמנים, בית הספר העברי באדיס אבבה, עלונים של הוועדים למען הפלשים, יומניו האישיים, תעודות ומסמכים אישיים של ד"ר פייטלוביץ'.
 • מסמכים לאחר מותו של ד"ר פייטלוביץ' – מסמכים ומכתבי תנחומים לזכרו, הספדים, אזכרה של ד"ר פייטלוביץ.
 • שונות - פרטים על ביתו של ד"ר פייטלוביץ', מפות של אתיופיה מתקופות שונות, קטלוגים, כרטסות, פתקים וכדומה, חפצים שונים מאתיופיה, יומנים פרטיים. 

 

תצלומים

באוסף קיימים עשרות נגטיבים, פלטות צילום ותצלומים שצילם ד"ר פייטלוביץ' במסעותיו לאתיופיה בתחילת המאה הקודמת. התצלומים משקפים את רוח התקופה ואת פועלו הרב של פייטלוביץ' בקרב הקהילה היהודית באתיופיה.

בתצלומים ניתן למצוא: תמונות של תלמידי פייטלוביץ', תמונות מהקהילה היהודית באתיופיה, תמונות של בית המלוכה האתיופי ותמונות ממדינות שונות בקרן אפריקה (אריתריאה, סודן וג'יבוטי). 

כמו כן, ניתן למצוא באוסף תצלומים שנתרמו ע"י פרופסור (אמריטוס) חגי ארליך, מומחה להיסטוריה של אתיופיה-  מרבית התצלומים עוסקים בעולם הנצרות והאיסלאם באתיופיה: מסגדים, כנסיות ומנזרים, אמנות פרסקו נוצרית.

הגישה לאוסף המקוון פתוחה לשימוש פרטי, מחקרי או מדעי בלבד בהתאם לכללי השימוש ההוגן המפורטים בחוק זכויות יוצרים תשס"ח - 2007 .

בכל שימוש יש לציין את מקור הפריט בנוסח הבא: אוסף פייטלוביץ' הספרייה המרכזית על-שם סוראסקי, אוניברסיטת תל אביב.

 

לתצוגת הפריטים הסרוקים >>

 

שרותים לקהל:

 • עיון בארכיון ההיסטורי ובכתבי היד.
   
 • אספקת צילומי מסמכים ותמונות.  
   
 • הדרכה לקבוצות  (בתאום מראש )

 


ד"ר פייטלוביץ' למד מזרחנות והיה בקיא בשפה העברית, שפות אירופאיות שונות, וכן השפות באתיופיה, כמו: געז, אמהרית, תיגרית ועוד.
 

בתמונה מימין: ד"ר פייטלוביץ' ותאמרת עמנואל שהיה למנהל ביה"ס היהודי באדיס אבבה בשנת 1924

בתמונה משמאל:  ד"ר פייטלוביץ', ולידו הצעיר יונה (בן נפתלי) בוגלה, שלימים היה לאחד ממנהיגיה הגדולים של העדה, וזכה גם לעלות לישראל.

  דר' פייטלוביץ ותאמרת עמנואל שהיה למנהל ביה"ס היהודי באדיס אבבה בשנת 1924    ​    דר' פייטלוביץ, ולידו הצעיר יונה (בן נפתלי) בוגלה, שלימים היה לאחד ממנהיגיה הגדולים של העדה

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>