מדעי הרוח הדיגיטליים בספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי

פנו אלינו

מדור יעץ והדרכה

 

טלפון    03-64084238
 

ווטסאפ  050-5075982

דוא"ל   ​ cenlib@tauex.tau.ac.il 

 

מהפכת המידע של העשורים האחרונים לא פוסחת על מדעי הרוח והאומנויות, והיא משנה את דפוסי המחקר, הפרסום, חיפוש המידע ומבנה הידע בתחומים אלו.

בהקשר זה מתפתחים מדעי הרוח הדיגיטליים (DH), שמטרתם היא להרחיב ואף להגדיר מחדש את המחקר המסורתי, על מושאיו, מקורותיו והמתודולוגיה שלו וזאת באמצעות שימוש בשיטות ובכלים מתחומי המדעים. שדה מחקרי זה משלב שאלות ושיטות מחקר מהמקצועות ההומניים המסורתיים וממדעי החברה עם כלים דיגיטליים.


​גם אנו בספרייה פועלים בשנים האחרונות לשלב את התחום בפעילות שלנו ובשירותים שאנו מציעים לחוקרים ולסטודנטים.

בין תחומי הפעילות אצלנו בספרייה:

 

עם פתיחת שנת הלימודים אנחנו שמחים להשיק שירות חדש במדור היעץ וההדרכה של הספרייה המרכזית ואנו מציעים תמיכה וליווי לחוקרים ולסטודנטים המעוניינים להכיר את התחום ולשלב אותו בעבודתם, בשלושה מישורים מרכזיים:

 • GIS: מערכת מידע גאוגרפי (GIS: Geographic Information System) הינה מערכת מידע ממוחשבת לניתוח ותצוגה של נתונים מרחביים, או, בפשטות, מפה. אולם, עיקרון שכבות המידע המאפיין את העבודה עם מערכות GIS מאפשר לחוקרים גם ליצור ידע חדש.
  כך, לדוגמה, ניתן להעשיר מידע מרחבי (טופוגרפיה, אקלים, משקעים) במידע הקשור בפעילות אנושית (חקלאות, דמוגרפיה, חינוך), להציגו על-גבי מפה אחת, ולאתר קשרי גומלין בין המידע האצור בשכבות השונות.
  המערכת אף מסוגלת להתאים מפות היסטוריות סרוקות לזיהוי גיאוגרפי מדויק, ולהעשירן בנתונים היסטוריים וטבלאיים ממקורות אחרים.
  דוגמה מצוינת לשימוש מושכל ב-GIS ניתן למצוא ב- Artists in Paris: Mapping the 18th-Century Art World, פרויקט שמשלב מפה היסטורית ומידע טבלאי על קהילות האמנים בפריז של המאה ה-18.
 • קריאה רחוקה: בניגוד לגישה המסורתית לניתוח טקסטואלי של מקורות היסטוריים ויצירות ספרותיות, דהיינו קריאה קרובה וצמודה של טקסטים, אסטרטגיית הקריאה הרחוקה (Distant Reading) מאפשרת לנתח טקסטים בכלים חישוביים.
  כך, לדוגמה, ניתן לייצר תמונה מופשטת של הטקסט ולהציגה בצורה ויזואלית, לאתר יחידות אנליזה (לשוניות או אחרות) שהוגדרו מראש בקורפוס גדול ולהפעיל ניתוחים סטטיסטיים שונים. ה-Ngram Viewer של Google Books, באמצעותו ניתן לאתר מחרוזות חיפוש במקורות שהודפסו בין השנים 2019-1500מספק דוגמה בסיסית לתוצרים שניתן להפיק מאסטרטגיה כזו, אולם יש בנמצא מספר רב של כלים עם יכולות דומות או נוספות.
 • מערכות ניהול תוכן: בבסיסן, מערכות לניהול תוכן (CMS: Content Management System) מאפשרות ניהול ופרסום של תכנים ברשת. כיום, מערכות מסוג זה שפותחו לשימוש אקדמי כדוגמת Omeka או Scalar מאפשרות לתלמידים ולחוקרים לפרסם ולהציג את ממצאיהם בצורה דיגיטלית ברשת האינטרנט. כך, למשל, ניתן לאחסן במערכת מקורות שונים ולהציגם למשתמש בלוויית טקסט פרשני, מפות, תמונות וקטעי וידאו או אודיו; להוסיף אנוטציות; ולקשר בין פריטי המידע השונים במערכת לצורך ניווט קל ויעיל. כך, לחוקר שליטה מלאה על האופן בו תוצג עבודתו ברשת. דוגמה עדכנית לשימוש מושכל במערכת מסוג זה ניתן למצוא ב- Black Quotidian: Everyday History in African-American Newspapers , שמשלב בין ארכיון עיתונות, תמונות סטילס, קטעי אודיו וטקסט פרשני.

 

אנחנו מזמינים אתכם לקבוע פגישה אישית כדי לשמוע עוד על האפשרויות הגלומות במערכות אלו, להכיר וללמוד כלים ספציפיים ולפתור בעיות ותהיות שעולות במהלך העבודה. לתיאום אנא כתבו למדור היעץ cenlib@tauex.tau.ac.il

במשך השנה נקיים סדנאות מעשיות וממוקדות על כלים שימושיים שונים אצלנו ספרייה. נפרסם את הפרטים בהקדם ונשמח להשתתפותכם!

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>