הערכה מדעית (ביבליומטריקה)

ביבליומטריקה היא ניתוח כמותי של פרסומים (ספרים, מאמרים, כתבי עת וכדומה) המבוסס ברובו על ספירת ציטוטים תוך שקלול כמותם וחשיבותם.

ההנחה הבסיסית העומדת בתשתית ההערכות המדעיות הללו היא שככל שמאמר מצוטט יותר כך ההשפעה שלו על הקהילה המדעית גדולה יותר, ומכאן גם נגזרת השפעתם וחשיבותם של מחברו ושל כתב העת בו התפרסם. לביבליומטריקה יש השפעה רבה על העולם האקדמי – מקבלת החלטות אישיות וארגוניות, דרך פיתוח אוספי ספריות וכלה בקידום ומימון מחקרים. 

למדדים אלה חשיבות הולכת וגדלה במיוחד בתקופה הנוכחית, ריבוי הטכנולוגיות החדשות והשימוש הגובר בכלי AI  השונים מאיים להשפיע על אופיו של המחקר האקדמי ואיכותו. תפקידם של המדדים הוא בין היתר לספק בקרת איכות, לעודד מחקר נקי, מהימן ומשולל השפעות חיצוניות, להתעדכן ולהשתנות בהתאם לתהליכים המתחוללים בשדה המחקר.

שדה הביבליומטריקה מתחלק לשלושה ממדים עיקריים: מדדים העוסקים בהערכת הפרסום הבודד, מדדים העוסקים בדירוג כתב העת ומדדים הבודקים השפעה של חוקרים/ות – התייחסות מפורטת לכולם תמצאו למטה. באותו הקשר, תוכלו למצוא כאן אמצעים ליצירת פרופיל חוקר/ת ייחודי; המלצות לכלים לבדיקה באיזו במה כדאי לפרסם את מחקרכם; והסבר אודות מדדים אלטרנטיביים (אלטמטריקה) שהתפתחו בשנים האחרונות תוך התייחסות להשפעת הפרסום ברשת האינטרנט.

חשוב להדגיש שרוב המדדים והאמצעים שנסקור לעיל פותחו בראש ובראשונה בשדות המדעים המדויקים ומדעי הטבע, והם מותאמים לדפוסי הפרסום האקדמי בתחומים אלו. הסקירה שלעיל תתמקד בדגשים הרלוונטיים במיוחד לביבליומטריקה הנוגעת למחקר במדעי הרוח והאמנויות, שגם הם תופסים את מקומם במדדים השונים בשנים האחרונות.


 יתרונות המדדים הביבליומטריים:

 מסייעים לחוקרים/ות להחליט היכן לפרסם את מחקריהם.

 יוצרים הערכה אחידה לכתבי העת ומעודדים תחרות בין כתבי העת השונים.

 עוזרים לחוקרים להגיע אל מאמרים איכותיים ואל חוקרים מרכזיים אחרים בתחום.

 תורמים לפיתוח אוסף איכותי בספריות האקדמיות ולרכישת כתבי העת הטובים ביותר.

 עומדים בבסיס החלטות על קידום, קביעות ומימון מחקרים.


​חסרונות המדדים:

​ מספר ציטוטים רב לא תמיד מעיד על איכות המאמר.

 ציטוטים עצמיים מטים את חישוב ההשפעה.

 כתבי עת המפרסמים בגישה הפתוחה(open access) מצוטטים יותר.

 השיטה מעניקה יתרונות לכתבי עת ותיקים ולכתבי עת שמפרסמים יותר מאמרים בשנה.

 הדירוגים המרכזיים מתייחסים רק למאמרים הנמצאים במאגרי מידע ספציפיים (Web of Science, Scopus או Google Scholar) ואין אף מאגר מידע שמאנדקס את כל הפרסומים המדעיים.

 ייצוג חסר למדעי הרוח והאמנויות, דגש על מאמרים ופחות על ספרים.

 פרסומים בעברית כמעט ולא נספרים.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>