מדדי חוקרים (h index)

מדדי הביבליומטריקה מתייחסים גם לגוף עבודה של חוקר יחיד ומציעים דרך להערכת מרכזיותו ויוקרתו. המדד המוביל להערכת חוקרים נקרא h-index (ע"ש הפיסיקאי חורחה הירש שפיתח אותו). המדד שואף להעריך השפעה של חוקרים/ות באמצעות בדיקת היחס בין מספר המאמרים שכתב החוקר לבין מספר הפעמים שצוטט כל אחד מהם.

החישוב מתבצע באמצעות רשימת הפרסומים של החוקר המסודרת בסדר יורד בהתאם למספר הציטוטים שכל מאמר קיבל, עד שמגיעים למאמר שמספרו ברשימה גדול ממספר הציטוטים שלו או שווה להם.  למשל: מאמר 1 – 20 ציטוטים, מאמר 2 – 18 ציטוטים..... מאמר 9 – 9 ציטוטים, מאמר 10 – 8 ציטוטים. במצב כזה מספר ה- h index של החוקר הוא 9 כיוון שלחוקר יש תשעה פרסומים שצוטטו לפחות תשע פעמים.

ניתן להשוות באמצעות המדד בין חוקרים שונים מאותו התחום, אך לא ניתן להשוות בין חוקרים מתחומים שונים כיוון שבכל דיסיפלינה נורמות פרסום וציטוט שונות.

למדדי ה- h index של חוקרים ניתן להגיע דרך מאגרי המידע הסופרים ציטוטים: 

  • Web of Science הכולל 12,000 כתבי עת מובילים במדעים מדויקים ובמדעי החברה.
  • Scopus הכולל גם ספרים, ועידות וכנסים לצד 22,000 כתבי עת שפיטים במדעים מדויקים, מדעי החברה ומדעי הרוח ואומנויות. סרטון הדרכה על המדד במאגר כאן.

בשני המאגרים המדד מתייחס רק לפרסומים שהמאגר עצמו מכסה ויכול להיות שוני בתוצאות.

  • Google Scholar - מכסה כמות גדולה מאוד של מאמרים, ביניהם כאלו שלא הופיעו בשני המאגרים הקודמים; גם הנוכחות של מדעי הרוח והאומנויות גבוהה יחסית. מדדי החוקרים של הסקולר שימושיים גם עבור חוקרים צעירים, שעדיין לא הספיקו לפרסם גוף רחב של מאמרים בכתבי העת המובילים.
    ​עם זאת, Google Scholar מציג גם פרסומים מכתבי עת שאינם אקדמיים ולא עברו שיפוט עמיתים ועלול לכלול ציטוטים כפולים וציטוטים ממקורות שאנחנו לא רוצים שיספרו. לכן חשוב להתייחס לממצאיו בזהירות.

המאגר מציג באופן חופשי את ה- h-index  של חוקרים שיצרו לעצמם פרופיל חוקר, הנתונים זמינים באופן מידי כאשר לוחצים על שם החוקר.

יש אפשרות לקבל h-index  של חוקרים ללא פרופיל באמצעות היישום Publish or Perish, תוכנה הניתנת להורדה בחינם ומספקת ניתוח של נתוני ציטוטים.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>