אוסף ברנרד לואיס

היסטוריה ודת במזרח התיכון מימי הביניים ועד ימינו אנו

אוסף ברנארד לואיס נתרם לספריית סוראסקי בשנת 2010 על ידי פרופסור לואיס ומשפחתו. האוסף מכיל למעלה מ-5000 ספרים בשפות האנגלית, צרפתית, ערבית, עותומאנית ותורכית. האוסף כולל ספרים בנושאים מגוונים, כאשר מרביתו עוסק בהיסטוריה ודת במזרח התיכון מימי הביניים ועד ימינו אנו

פרופסור לואיס בוגר האוניברסיטה של לונדון והאוניברסיטה של פאריס, ופרופסור אמריטוס באוניברסיטת פרינסטון, הנו חוקר בעל שם המתמחה בלימודי המזרח התיכון ואפריקה בדגש על ההיסטוריה של האימפריה העות'מאנית.

פרופסור לואיס החל את דרכו האקדמית בשנת 1960 כמרצה בבית הספר ללימודים אוריינטליים ואפריקנים באוניברסיטה של לונדון. הוא קבע את אופי הלימודים בתחומים אלו, כאשר הדגיש את החשיבות בלימוד שפות המזרח התיכון, תרבותו וחיי אוכלוסיותיו כחלק מהבנת המרחב, עם ההבנה כי ראוי לחקור את האסלאם והמורשת הענפה שלו, תוך כדי חיכוך ולמידה של תופעות החיים של מאמיניו והכתבים שנכתבים בצלו.

בגילו המתקדם, השקפותיו של פרופסור לואיס על מפעל חייו האקדמי ונושא המחקר שלו, מבארים תופעות רבות שליוו אותנו במאה החולפת מבחינה אקדמית ואקטואלית, ומספקים נקודת מבט מיוחדת של חוקר שחידש תחום שלם ופעל כל חייו כדי להבין אותו היטב.

את ההרהורים והתובנות של פרופסור לואיס ניתן לקרוא בספר האחרון מפרי עטו שיצא לאחרונה:

Notes on a Century: Reflections of Middle East Historian  2) (2012)

 

בקומת האוספים המיוחדים שמאכלסת את האוסף נמצא גם  אוסף הספרים הנדירים של ברנארד לואיס.

אוסף זה, שכולל ספרים מתחילת ימי הדפוס ועד לתחילת המאה העשרים, מכיל מאות ספרים בלטינית, איטלקית, גרמנית, צרפתית, אנגלית, עות'מאנית וערבית, אשר מתמקדים בהיסטוריה של אגן הים התיכון מראשית העת החדשה המוקדמת, דתות, מסעות וספרות יפה במהדורות עתיקות ונדירות.

כמו כן, האוסף מכיל כמות גדולה של ספרי שנה רשמיים של האימפריה העות'מאנית מכלל מחוזותיה ועריה הראשיות (سالنامه(  החל משנת 1847 ועד 1928.

 

כמה מספרי האוסף:

احمد واصف افندى. ‏محاسن الاثار و حقايق الاخبار. ‏[استانبول] :‏ دار الطباع العامره،‏  1804

 سالنامه دولت عليه عثمانيه : ١٣١٥ سنه سنه مخصوص ؛ اللى اوجنجي سنه. استانبول : عالم مطبعه سى، [1897 ميلادي]

اتاتورك. نطق. آنقره : تورك طياره جمعيتى،    1927.

Giovio, Paolo. Delle istorie del suo tempo di Mons. Paolo Giouio da Como, vescouo di Nocera. Vinegia: Al segno delle colonne, 1581. 2 Volumes.

Nani, Battista. Historia della Republica Veneta. Veneta: Combi & La Nou, 1663. Seconda Impressione.

Febure, Michel. Teatro della Tvrchia : Doue si rappresentano i disordini di essa, il genio, la natura & i costumi di quattordici nationi che l'habitano… Veneta: S. Curti, 1684.

Happel, Eberhard Werner. Eine Speciale Beschreibung Der Musulmänner oder Türcken. Hamburg, 1688.

Basnage, Jacques. Histoire des Juifs: L'histoire et la religion des Juifs, depuis Jesus-Christ jusqu'à present :Pour servir de suplément & de continuation à l'Histoire de Joseph. A Rotterdam :Chez Reinier Leers, 1706-1711. 6 volumes.

Eichhorn, Johann Gottfried. Monumenta antiquissimae historiae Arabum. Gothae :Caroli Gvilhelmi ettingeri, 1775.

Herbelot, Barthélemy. Bibliotheque orientale : ou Dictionnaire universel, contenant tout ce qui fait connoître les peuples de l'Orient. Paris, 1781. 6 volumes.

Hammer-Purgstall, Joseph. Histoire de l'Empire ottoman : depuis son origine jusqu'à nos jours. Paris :Bellizard, Barthès, Dufour & Lowell, 1835-1843. 18 volumes.

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>