אוסף ברנרד לואיס להיסטוריה ולדת במזרח התיכון מימי הביניים ועד ימינו אנו

אוסף ברנארד לואיס נתרם לספריית סוראסקי בשנת 2010 על ידי פרופסור לואיס ומשפחתו. האוסף מכיל למעלה מ-5,000 ספרים בשפות אנגלית, צרפתית, ערבית, עות'מאנית ותורכית.

קוד אוסף בקטלוג: BL / BLR | קומת האוספים המיוחדים, בניין גרוס-וינר
 

Fürstellung des Venetianischen Türcken-Kriegs In Morea und Dalmatien : von A. 1684

האוסף כולל ספרים בנושאים מגוונים, כאשר מרביתו עוסק בהיסטוריה ודת במזרח התיכון מימי הביניים ועד ימינו אנו.

קומת האוספים המיוחדים נמצא גם אוסף הספרים הנדירים של ברנארד לואיס. אוסף זה מכיל מאות ספרים בלטינית, איטלקית, גרמנית, צרפתית, אנגלית, עות'מאנית וערבית, אשר מתמקדים בהיסטוריה של אגן הים התיכון מראשית העת החדשה המוקדמת, דתות, מסעות וספרות יפה במהדורות עתיקות ונדירות.

כמו כן, האוסף מכיל כמות גדולה של ספרי שנה רשמיים של האימפריה העות'מאנית מכלל מחוזותיה ועריה הראשיות, החל משנת 1847 ועד 1928.

 

כוכבית פרופסור ברנרד לואיס (19162018; Bernard Lewis)

בוגר האוניברסיטה של לונדון והאוניברסיטה של פריס, ופרופ' אמריטוס באוניברסיטת פרינסטון, היה חוקר בעל שם המתמחה בלימודי המזרח התיכון ואפריקה בדגש על ההיסטוריה של האימפריה העות'מאנית.
פרופ' לואיס החל את דרכו האקדמית בשנת 1960 כמרצה בבית הספר ללימודים אוריינטליים ואפריקנים באוניברסיטה של לונדון. הוא קבע את אופי הלימודים בתחומים אלו, כאשר הדגיש את החשיבות בלימוד שפות המזרח התיכון, תרבותו וחיי אוכלוסיותיו כחלק מהבנת המרחב, עם ההבנה כי ראוי לחקור את האסלאם והמורשת הענפה שלו, תוך כדי חיכוך ולמידה של תופעות החיים של מאמיניו והכתבים שנכתבים בצלו.

בגילו המתקדם, השקפותיו של פרופ' לואיס על מפעל חייו האקדמי ועל נושא המחקר שלו מבארים תופעות רבות שליוו אותנו במאה החולפת מבחינה אקדמית ואקטואלית, ונוסף על כך, מספקים נקודת מבט מיוחדת של חוקר שחידש תחום שלם ופעל כל חייו כדי להבינו לעומקו.


כוכבית מן האוסף

 • احمد واصف افندى. ‏محاسن الاثار و حقايق الاخبار. ‏استانبول:‏ دار الطباع العامره, 1804.  
 • سالنامه دولت عليه عثمانيه: ١٣١٥ سنه سنه مخصوص. استانبول: عالم مطبعه سى, 1897. 
 • اتاتورك. نطق. آنقره: تورك طياره جمعيتى, 1927.

 

 • Giovio, Paolo. Delle istorie del suo tempo di Mons. Paolo Giouio da Como, vescouo di Nocera. Vinegia: Al segno delle colonne, 1581.
 • Nani, Battista. Historia della Republica Veneta. Veneta: Combi & La Nou, 1663.
 • Febure, Michel. Teatro della Tvrchia: Doue si rappresentano i disordini di essa, il genio, la natura & i costumi di quattordici nationi che l'habitano…. Veneta: S. Curti, 1684.
 • Happel, Eberhard Werner. Eine Speciale Beschreibung der Musulmänner oder Türcken. Hamburg, 1688.
 • Basnage, Jacques. Histoire des Juifs: Histoire et la religion des Juifs, depuis Jesus-Christ jusqu'à present. Pour servir de suplément & de continuation à l'Histoire de Joseph. Rotterdam: Chez Reinier Leers, 1706–1711.
 • Eichhorn, Johann Gottfried. Monumenta antiquissimae historiae Arabum. Gothae: Caroli Gvilhelmi ettingeri, 1775.
 • Herbelot, Barthélemy. Bibliotheque orientale: ou, Dictionnaire universel, contenant tout ce qui fait connoître les peuples de l'Orient. Paris, 1781.
 • Hammer-Purgstall, Joseph. Histoire de l'Empire ottoman: depuis son origine jusqu'à nos jours. Paris: Bellizard, Barthès, Dufour & Lowell, 1835–1843.

 

שעות פעילות: ג' ו-ה' 18:00-10:00

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>