כלים להערכת כתבי עת

הכלים והמדדים להערכה ביבליומטרית מאפשרים לנו לכמת את רמות ההשפעה והחשיבות של כתבי עת. המדדים מתייחסים למספר הציטוטים הממוצע של מאמרים בכתב עת ספציפי בתקופה מסוימת, מאפשרים איתור כתבי עת מובילים על פי תחום, השוואה בין כתבי עת שונים ואיתור טרנדים מחקריים.

 

מקורות מובילים לדירוג כתבי עת

Web of Science

Journal Citation Reports (JCR)

הדרוגים שתמצאו בפלטפורמת JCR מתבססים על ה- IF(Impact factor)  - המדד המקובל והוותיק ביותר להערכת כתבי עת. גוף הנתונים עליו מתבצע הניתוח הוא נתוני הציטוט במאגר Web of Science, הכולל 12,000 כתבי עת, בעיקר בתחומי המדעים ומדעי החברה. מספר כתבי העת במדעי הרוח והאמנויות מצומצם.

Impact factor של כתב העת הוא חישוב יחסי של הציטוטים של כל מאמר שהתפרסם בו; ככל שהIF גבוה יותר כך עולה יוקרת כתב העת. בסיס הנוסחה הוא מספר הפעמים שמאמרים מכתב העת צוטטו בשנה מסוימת, לחלק למספר הכולל של מאמרים בני ציטוט שהתפרסם באותה שנה בכתב העת. Impact factor של שנה מסוימת בודק את ממוצע הציטוטים למאמרים שהתפרסמו בשנתיים שקדמו לה (ה - Impact factor של כתב עת מסוים לשנת 2020 יהיה ממוצע הציטוטים למאמרים שפורסמו בכתב העת בשנים 2018-2019).

 

מדדים נוספים מבית  Web of Science:

  •  Eigenfactor Score –בודק השפעה של כתב עת בהתאם לנתוני ציטוטים חמש שנים אחורה תוך בחינת המקור ממנו הגיעו הציטוטים. מדד זה מעניק משקל גדול יותר לציטוטים בכתבי עת מובילים.
  • Immediacy Index – התייחסות למספר הציטוטים באותה השנה שבה כתב העת התפרסם (ההשפעה מיידית). ניתן למצוא את הנתונים הללו בפלטפורמת JCR.

בקישור זה תמצאו מדריך של הספרייה המרכזית לשימוש במאגר Web of Science והמדדים הביבליומטריים המתייחסים אליו.Scopus

Journal Metrics (CiteScore) מבית Scopus

בפלטפורמת Journal Metrics תמצאו מבחר דירוגים המתבססים על נתוני הציטוט במאגר .Scopus  של חברת Elsevier. המאגר המקיף כמות גדולה מאוד של כתבי עת, כ- 22,000. כאן נכללים גם כתבי עת בתחומי מדעי הרוח והאומנויות בנוסף למדעים מדויקים ומדעי החברה.

CiteScore – הדירוג המרכזי של המאגר. דירוג כתב עת בשנה מסוימת נקבע על פי ממוצע הציטוטים למאמרים שהתפרסמו בשלוש השנים שקדמו לה. כך דירוג ה- CiteScore של כתב עת מסוים לשנת 2020 יהיה ממוצע הפעמים שהמאמרים שפורסמו בו בין השנים 2017-2019 צוטטו.

מדדים נוספים המבוססים על מאגר Scopus:

  • CiteScore rank & trend – הדירוג היחסי של כתב העת בתחום המחקר אליו הוא שייך.
  • SJR (SCImago Journal Rank) – דירוג המתייחס גם ליוקרת כתב העת המצטט (נותן עדיפות לכתבי עת הנחשבים איכותיים יותר). החישוב נעשה בטווח של 4 שנים. נתוני ה-SJR הם חינמיים ופתוחים לכול. מדד זה מוטמע בפלטפורמה שנקראת Browzine – תצוגת ספרייה דיגיטלית של רוב כתבי העת שהאוניברסיטה מנויה עליהם בחלוקה לנושאים. ניתן למיין את כתבי העת על פי Journal Rank בהתאם למדד SJR. בנוסף, ניתן לגשת ישירות לדף המדדים של כתב העת באתר SJR מתוך דף כתב העת.
  • SNIP (Source Normalized Impact per Paper) – מדד השפעה של מאמר בודד בתוך כתב העת. ממוצע הציטוטים של המאמר באופן יחסי לכלל הציטוטים בתחום בו הוא עוסק.


סרטון הדרכה בנושא דירוג כתבי עת במאגר Scopus
 

חשוב להוסיף, שני המאגרים משתמשים בחלוקה לרבעים של רשימת כתבי העת בכל קטגוריה (Quartiles), חלוקה זו מהווה דרך נוספת לבחון את חשיבותו ומעמדו של כתב העת ביחס לכתבי עת דומים (במאגר JCR הרבעים מצוינים באמצעות האות Q וב - Scopus באמצעות המילה quartile).

 

Google

Google Scholar Metrics  

דירוג כתבי העת המובילים של Google Scholar, הבנוי מרשימה של 100 כתבי העת המצוטטים ביותר בכל תחום דעת. ניתן לראות את כתבי העת המובילים בחלוקה לתחומים ותתי תחומים, כולל תחומים שלא מכוסים באופן אידיאלי במאגרים האחרים כמו מדעי הרוח ואומנויות. הדירוג מבוסס על h5-index המתייחס למאמרים שפורסמו בחמש השנים האחרונות. H = מספר המאמרים בכתב העת שצוטטו H פעמים (לדוגמא: 50 מאמרים צוטטו לפחות 50 פעמים).

סרטון הדרכה  >>

 

מקורות ייחודיים למדידת השפעה במדעי הרוח והאומנויות

המאגר המרכזי העוסק בימי הביניים והרנסנאס ממגוון היבטים (היסטוריה, אמנות, דתות, פילוסופיה ועוד). אין במאגר זה מדדים המבוססים על ספירת ציטוטים, אך יש מבחר פילוחים העוסקים בכתבי עת, חוקרים וטרנדים מחקריים. בקישור זה תמצאו סרטון הדרכה על הביבליומטריקה במאגר Brepolis.

המאגר המרכזי בעת העתיקה והעת העתיקה המאוחרת, ממגוון היבטים (לימודים קלאסיים, ארכיאולוגיה, פילוסופיה, אומנות ועוד). גם כאן לא תמצאו ספירת ציטוטים – אלא נתונים על חוקרים/ות, ספרים וכתבי עת, אפשרות להשוואות ופילוחים שונים כגון לפי שנים, נושאים, תחומי מחקר, טרנדים ומגמות. בקישור זה תמצאו סרטון הדרכה על הביבליומטריקה במאגר Année philologique..

 

מדדי ות"ת

מודל התקצוב של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל נקבע על ידי ות"ת (הועדה לתכנון ותקצוב שפועל תחת המועצה להשכלה גבוהה) ומתייחס לנתונים כמותיים הנוגעים לפרסומים המדעיים של חברי הסגל. ראו גם הבהרות ות"ת בנושא רכיב הפרסומים במודל התקצוב – מעודכן לתש"פ.

המודל מתייחס לכתבי עת אשר נכללים ב Web of Science Core Collection ומאגרי הבת שלו:

  • מדעי הטבע, הטכנולוגיה והרפואה -Science Citation Index Expanded (SCIE)
  • מדעי החברה - Social Sciences Citation Index (SSCI)
  • 'מקורות מתפתחים' כתבי עת שפיטים חדשים ברשימה של Web of Science, בכל התחומים, שאינם  ממוינים לפי דיסציפלינה (הכיסוי הוא משנת 2015 ואילך) - Emerging Sources Citation Index (ESCI)
  • מדעי הרוח והאומנויות - Arts & Humanities Citation Index (AHCI)

בנוסף, נכללים המאגרים הבאים:

לבדיקה אם כתב עת מסויים נכלל במאגר WOS. אפשר להוריד את רשימת כתבי העת הנכללים במאגר בקישור זה (נדרש רישום לאתר ללא תשלום).

 

עבור פרסומים בעברית (בכל הדיסיפלינות) מומלץ לבדוק את מפתח חיפה

 

במדד נכללים פרסומים בשפות עברית, אנגלית וערבית. כל כתבי העת הנחשבים למודל התקצוב של ות"ת הם כתבי עת שפיטים (peer-reviewed).

רשימה של כתבי עת שפיטים בעברית ובערבית (נכון ליולי 2023)

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>