בין אמנות למתמטיקה- תערוכת יחיד

אמן: אדוארד אלמשי | אוצרת: אורית לוטרינגר

התערוכה תוצג בין התאריכים 26.3 - 2.5

22 באפריל 2024, 8:30 
הספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי, מבואה 
ללא תשלום
בין אמנות למתמטיקה- תערוכת יחיד -אדוארד אלמשי

בתערוכה מוצגות עבודות שבנויות מצורות עיגוליות, לצד עבודות הבנויות מקווים ישרים, כשבכולן נוכחים סמנים מטאפוריים של מעגלי החיים, מעגלי החשיבה, מעגלי זמן, או חלל והם מספקים לנו הצופים, חוויה אסתטית וצבעונית מרהיבה. 
אדוארד קושר חוטים לתקרת חדר העבודה שלו ומחבר להם משפכים עם צבעים שונים, שניתזים על גבי בדי קנבס שמונחים על הרצפה, או על גבי במה מוגבהת ומסתובבת, המופעלת על ידי מנוע.
לעיתים הוא דוחף את החוטים עם משפכי הצבע בתנועות סיבוביות במהירות ובגודל הרדיוס הרצוי לו, וכך נוצרות על מצעי הציור צורות עיגוליות וספירליות. לעיתים הוא דוחף את החוטים  בתנועות ישרות, אחורה וקדימה, ובכך נוצרים על מצעי הציור קוים ישרים. גובה המשפכים מהרצפה, או גודל החורים שהוא עושה במשפכים, מהווים פרמטר נוסף לאופיים של הקווים והצורות שמתהוות בתהליך היצירה.  
לצד העובדה שעבודותיו של אדוארד נקשרות במידה מה לסגנון ה"אקשן פיינטינג", המתייחס לאמנות הנוצרת בדרך כלל על ידי התזה, השלכה או מריחת צבע  ספונטנית על הבד, (כמו שעשה למשל האמן ג'קסון פולק), אדוארד יוצר תוך רעיון רציונאלי ומחושב, שנוגע בפיסיקה ובמתמטיקה, בעיקר כשהוא מתייחס לצורות הגאומטריות שהוא בונה. בעבודותיו אלה, הוא מחלק את מצעי הציור לאזורים צבעוניים שונים וברורים, הבנויים כמו שכבות של צורות גאומטריות. אדוארד מחבר את העשייה המסוימת הזאת שלו לרעיון של הפרקטאל – צורות, שככל שמגדילים אותן, יש בהן עוד ועוד פרטים קטנים, והן נושאות איתן מאפיינים מתמטיים. (בטבע ניתן לראות זאת למשל במבנה של הכרובית). יצירותיו של אדוארד, דרכי הייצוג האמנותי שבהן הוא בוחר להשתמש, והדימויים שנוצרים על גבי הבדים או לוחות העץ, יכולים להתקשר להוויה מטאפיזית. צורת הסיפרה שמונה השכובה, שמבצבצת מידי פעם בעבודות של אדוארד, מסמנת את האינסוף, מרמזת על תהליכים של מחזוריות, ואולי אף את תהליך מחזוריות היצירה שלו עצמו.

 

אדוארד אלמשי, אמן ייחודי ומסקרן, עבד במשך חייו כמהנדס ומתכנן אינסטלציה והיה אחראי על פרויקטים נרחבים רבים בכל רחבי הארץ. מקצוע שמחייב עבודה מדויקת ומתוכננת. כאשר חפש את העשייה הוא מצא בשדה האמנות, תוך יצירת טכניקות שונות אותן פיתח במשך השנים, כמו למשל את טכניקת התזת הצבע. עבודותיו הוצגו בתערוכות בגלריות רבות. הוא חי ויוצר בביתו שבהוד השרון.

 

הזמנה לתערוכה  »

 

ניתן לבקר בתערוכה בימים:

א' - ה' בין השעות 8:30 - 22:00

​ביום ו' בין השעות 8:30 - 12:30

* בין התאריכים 22.4 - 29.4, חופשת פסח, הספרייה סגורה

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>